Frešo mal odstúpiť sám, hovoria politológovia

28.09.2014 Bratislava

Bratislava 28. septembra (TASR) – To, že Pavol Frešo po sobotňajšom (27.9.) kongrese SDKÚ-DS v Senici sám nerezignoval na svoju funkciu, bolo kardinálnou chybou i dôkazom toho, že celé vedenie SDKÚ-DS na čele s Frešom je už dávnejšie "odtrhnuté od reality". Myslia si to politológovia, ktorí dodávajú, že súčasná situácia ešte viac zvyšuje predpoklad celkového zániku strany.

Podľa Martina Klusa Frešo jednoznačne nezvláda situáciu. "V každej vyspelej demokracii by politik na jeho mieste v situácii, ktorá nastala na kongrese, odstúpil," uviedol Klus. Ján Baránek pripomína, že Frešo sa na pozícii udržal len preto, že sa delegátom kongresu nepodarilo odvolať ho podľa stanov. "No ak z približne 200 prítomných mu 160 vyjadrí nedôveru, je to obrovská prehra," zdôraznil Baránek.

Frešo si nechce priznať podľa Baránka to, že jeho zotrvávanie na pozícii neprospeje ani strane. Každý z nespokojencov bude podľa politológa svoju nespokojnosť šíriť ďalej. "A treba si uvedomiť aj to, že ak SDKÚ pod vedením Freša klesla o niekoľko percent, prečo by sa teraz pod vedením toho istého Freša mala zdvihnúť?" položil rečnícku otázku Baránek.

Klus dodal, že sa ťažko môže pozviechať strana s preferenciami pod hranicou zvoliteľnosti, v ktorej existujú minimálne tri názorové prúdy.

Podľa politológia Samuela Abraháma SDKÚ ani hlbšie klesnúť nemohla. Ako dodal, súčasná situácia je dozvuk Mikuláša Dzurindu, ktorý si nikdy nevychoval svojho nástupcu. "Vždy sa obával akejkoľvek konkurencie a nakoniec SDKÚ skončilo s človekom, ktorý absolútne nemá cit pre politiku, nemá ani dostatočné politické vnímanie v tom, že keď utrpí takú porážku a že odstúpi pokladník, traja podpredsedovia, on má ešte tú drzosť, že úprimne rozpráva o tom, že teraz sa bude obracať k voličom," povedal pre TASR Abrahám.
 

Vyberte región

mark